Některá spojení, která se kolem nás vyskytují, bereme jako fakt a nemáme důvod o nich nijak zvlášť přemýšlet a pátrat proč to je tak a ne jinak. My se tentokrát snažily dozvědět odkud se vzalo spojení puntíky pro holky a pruhy pro kluky.
Obecně se puntíky používají hodně ve spojení s malinkými dětmi, ale dále jsou to potom už jen holčičky. Klukům jsou potom přiklepnuty pruhy.
Proč to tak ale je?
Má to nějaké vysvětlení, význam?
Začaly jsme gůglit. Když si zadáte – význam slova puntík – vyskočí na vás tak akorát články, že budou módní i letos – to je dobré, ale o odpovědi na naši otázku to neříká nic.
Ohledně pruhů není google tak skoupý na slovo a pustil nám něco málo informací.
V roce 1858 se pruhy staly součástí uniformy francouzských námořníků. Hlavním důvodem byla nejlepší viditelnost při pádu přes palubu, tedy ochrana.
Jistou podobu najdete i na uniformách dnešních záchranářů, policistů a hasičů, například mají na sobě ochranné reflexní pruhy na nohavicích nebo výstražných vestách.
Takže když to shrneme.
Puntíky jsou jednoznačně ženská záležitost a jsou sexy. Jsou nadčasové – kolikrát se vrátily do mody na přední příčky a vlastně nikdy z ní úplně neodešly. Jsou hravé a roztomilé. Ten uzavřený kruh symbolizuje naději a sílu – typicky ženské vlastnosti. I přesto, že je puntík pořád stejný, dokáže být i retro, kdo by neznal hrnek Granko.
Zatímco pruhy mají jasný směr. Na svém oblečení je používali stateční muži, námořníci, vojáci a rybáři, chránili jejich životy. Tato chlapská charakteristika je zřejmě dostačující.
V dnešní genderově vyvážené době si ale můžeme pruhy i tečky libovolně půjčovat.
„Beruško, půjč mi jednu tečku,
třeba tu co máš na zadečku,
musím jí napsat za větou,
ať se mi slova nepletou“.
Tak co si vyberete vy? Puntíky nebo pruhy?
A nebo chcete raději vědět proč holky nosí vrána a kluky čáp?
Darodějky