LEVÁK NENÍ LEVEJ

13. srpna mají svátek všichni leváci. Já, jsem pravák. Ostatně jako většina populace.

Nevím o tom, že bychom v naší rodině měli leváka. Až na jednoho. Moje dcera je levák, naprosto vyhraněný levák.

Do jejich tří let jsem neměla důvod přemýšlet nad tím, jak se vlastně žije levákům v pravoruké společnosti. Na  vše ostatní jsem přicházela postupem času.

Od středověku do poloviny 20. století byli leváci označováni za zvláštní, podivné, méněcenné, nešikovné. Někteří dokonce kvůli své levorukosti byli upáleni. Leváci neměli ve společnosti, kde se vše řídilo podle pravé ruky své místo, a tak byli přeučováni na pravoruké. Výsledkem byl takový kočko-pes, tedy ani pravák ani levák. Hlavně mozek s tím vším neuměl poradit a lidé to často odnesli koktáním nebo jinými psychickými poruchami. Za leváctví totiž může náš mozek. Proč, se přesně neví.

Leváctvím se označuje přednostní užívání levé ruky, v širším pojetí také přednostní užívání jednoho z párových orgánů (oka, ucha, nohy). Leváctví není tedy jen záležitostí ruky, ale dominance celé poloviny těla.  (Mgr. Eva Kapicová, EDUCO pedagogicko-psychologické poradenství)

Dcera dávala vždy přednost levé ruce, vše brala do levé, malovat začala levou, při odrazu používala levou nohu. Jen jsem sledovala a nechala ji být.

Tápat jsem začal a v okamžiku, kdy nedokázala hezky vystřihnout pexeso. Její stříhání bylo spíše kousání.

Zkuste ale levou rukou stříhat nůžkami pro praváky.  Od té chvíle jsem začala vše víc sledovat a nestačila se divit.

Nebyly to jen nůžky, ale i pravítko, kroužkový blok, škrabka na zeleninu.  Nebylo ale jednoduché vybrat i to čím bude kreslit a psát, aby si to hned nemazala.

Naštěstí existují i weby pro leváky, kde všechny tyto věci zakoupíte.  https://www.sevt.cz/obchod/skolni-potreby/pro-levaky.

 

Nikde ale nenajdete jak naučit dítě levou rukou zavazovat tkaničky nebo háčkovat.

Někde jsme četla, že tyto věci dobře ohlídáte, když jsou děti malé. Postupem času se leváci naučí používat i věci pro praváky, protože jsou všude kolem nich.

Požádala jsem dceru (22 let), aby mi dala pár podnětů k tomu, jak se dnes žije levákovi v pravoruké společnosti a co jí dělá problémy.

Toto mi napsala:

Jídlo

Příbor držím jako pravák až na lžičku, najím se i jako levák.

Myš a počítač

Herní myš je tvarovaná přímo do ruky, pro leváky jsem nikde nenašla. Na herní myši jsou na levé straně tlačítka pro ukazováček a levák na to malíčkem moc nedosáhne. Většina her na počítači se ovládá myší a něčím na klávesnici. Převážně to je určené tak, že levá ruka je na klávesnici a pravá má myš. Ovládací prvky jsou většinou na levé straně klávesnice (QWERT, WASD), změnit nastavení hry jde, ale stejně to moc nepomůže, protože hra dává nápovědu s výchozím nastavením.

Škola

Levák musí sedět vlevo a na kraji. Ve výtvarce je největší zlo tuš, suché pastely a uhlíky. Mažu si gelové a veškeré propisky, které neschnou hned a i tužku. Čím měkčí tužka, tím víc si ji mažu. Pravítko pro leváky až tak moc nepomáhá, rozdíl je jenom v tom, jestli táhnu tužkou zprava doleva nebo naopak.

Ostatní

Otáčím si žehlicí prkno, hodinky nosím jako pravák, zvládám stříhat nůžkami pro praváka, ale ne se všemi, kroužkový blok si otáčím tak, aby spirála byla vpravo.

A co víc možná o levácích ještě nevíte? https://www.national-geographic.cz/clanky/10-faktu-o-levacich-ktere-jste-netusili.html

Leváků je v populaci asi 10 procent.

A víte kolik z nich je slavných?

Leonardo da Vinci, Napoleon , Albert Einstein, Woody Allen, Stephen Hawking, princ William, Barack Obama, Paul McCartney a spousta dalších.

Zvládli slávu levou rukou.

Jestli jste leváci, i Vy zvládnete vše.

Hana, Darodějky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů