NAJDETE SE?

V měsíci červenci je spoustu zajímavých dní, které by stály za povšimnutí.  Celý přehled zde.

Záměrně jsme vybraly ten poslední – 30.července se slaví Mezinárodní den přátelství.

My, Darodějky (tedy Hana a Katka), v letošním roce můžeme s hrdostí oslavit 25 let přátelství. Je to už dlouhá doba, která naše přátelství prověřila už několikrát. Nicméně vydrželo a myslíme si, že po náročném období coronaviru se ještě více utužilo a projevilo. I když jsme každá úplně jiná, základní názory, pohled na věc i podstatu máme stejné a naše rozdílné záliby se dokonale doplňují.

Pravé přátelství se může zakládat jen na spojení podobných povah. (Ludwig v. Beethoven )

Přátelství bylo zkoumáno po staletí v oblastech filozofie, sociologie, psychologie a výsledky vedou ke společnému zjištění – lidé s úzkými přátelskými vztahy jsou šťastnější.

Znamená to tedy, že jsme vlastně v našem podnikání šťastné a proto můžeme rozdávat radost v podobě dárků.

Přátelství by mělo být vzájemné.

Možná vám to zní divně, ale opravdových přátelství není mnoho. Je spousta situací, na kterých poznáme, zda je náš přítel opravdový přítel, na kterého je spolehnutí, drží slovo a je tu pro nás v obtížných životních situacích a nenechá nás, jak se lidově říká, ve štychu.

Existují ,,přátelé“, kteří jen berou, ale na oplátku nic nedávají. Vysávají z nás energii, zahlcují nás jen svými problémy, negativitou. Naše problémy je nezajímají.

Takové opravdové přátelství nevzniká samo, jen tak z ničeho. Rodí se a vyvíjí pomalu. A to můžeme po těch letech potvrdit.

 Přátelství vyžaduje vůli, čas, trpělivost a citlivost, ale všechno úsilí, jakkoliv velké, stojí za to, protože opravdový přítel s námi nesdílí pouze štěstí a úspěchy, nýbrž především naše bolesti a zklamání“  (Wilhelm Műhs)

Mezinárodní den přátelství je den přátelství mezi lidmi, zeměmi a kulturami vyhlášený Valným shromážděním OSN 27. dubna 2011. Jeho oficiální datum bylo stanoveno na 30. července.

Nezávisle na tomto dni se den přátelství slaví v jiných dnech, jako například 20. července v Argentině, Brazílii a Uruguaji, nebo první srpnovou neděli (USA a část Asie).

Tradice dne navazuje na iniciativu Cruzada Mundial para la Amistad, která vznikla v roce 1958 v Paraguayi. Lidé ve světě si den přátelství připomínají různými způsoby, například si posílají pohlednice (dnes velmi vzácný jev), obdarovávají se náramky přátelství nebo se scházejí na společné večeři. Nejrozšířenějším způsobem je kontakt s přáteli prostřednictvím sociálních sítí. Ale i zde platí přísloví – dobrý sluha, ale zlý pán. Sociální sítě by nám neměly nahrazovat skutečný život.

Psychologové hovoří o různých úrovních přátelství:

A) nejlepší přátelé

B) blízcí přátelé

C) příležitostní přátelé

D) známí

My říkáme, že A) je správně. Buďme nejlepším přítelem. Pokud budeme nejlepším přítelem, budeme mít i nejlepšího přítele.

Je na vás jakým přítelem se rozhodnete být. Co ale platí pro všechna přátelství – nejdůležitější ingredience, kterou do vztahu přinesete, jste vy.

Darodějky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů